۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

متخصصان ملزم به انجام تعهدات قانونی هستند

مستنکفین مدرک نمی‌گیرند! دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با اشاره به طرح دعاوی برخی از فارغ التحصیلان رشته‌های دندان‌پزشکی که از انجام خدمات تخصصی استنکاف کرده و اقدام به پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود کرده و متقاضی دریافت مدرک دانشنامه یا گواهینامه تخصصی هستند، گفت: با پرداخت غرامت تنها هزینه‌های صورت گرفته در دوران تحصیل فرد جبران می‌شود و افرادی که اقدام به این کار می‌کنند مدرک تحصیلی دریافت نخواهند کرد. دکتر سعید عسگری افزود: از افرادی که برای تحصیل در دوره دستیاری دندان‌پزشکی پذیرفته می‌شوند تعهد محضری اخذ می‌شود تا پس از فراغت از تحصیل تعهدات تخصصی خود را در محلی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود خدمت کنند. عسگری خاطرنشان کرد: این افراد چنانچه این تعهدات قانونی را انجام ندهند، باید معادل ۳ برابر شهریه و کمک هزینه تحصیلی پرداخت شده در دوران تحصیل خود را به عنوان غرامت پرداخت کنند. وی گفت: در تعهدی که از افراد اخذ می‌شود به صراحت ذکر می‌شود که عدم انجام تعهدات، حق دریافت دانشنامه تخصصی و یا هرگونه گواهی فراغت از تحصیل را از فرد سلب می‌کند. دبی..
۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

تولد عضو جدید گروه رسانه‌ای دندانه

دندانه نشر شد! با کسب مجوز از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو تازه گروه رسانه‌ای دندانه متولد شد. «نشر دندانه» از زمستان سال۹۵ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد تا در کنار سایت دندانه (پایگاه خبری الکترونیک)، ماهنامه نگین دندان‌پزشکی، سایت بیش‌اندیش (بانک اطلاعات فرهیختگان جامعه پزشکی) و نگین آنلاین (سامانه ثبت‌نام آنلاین کنگره‌های علمی دندان پزشکی) به عنوان پنجمین عضو خانواده رسانه‌ای دندانه ارایه خدمت به جامعه دندان‌پزشکی را آغاز کند. دکتر سیامک شایان امین صاحب امتیاز این انتشارات درباره رویکرد آن می‌گوید: «نشر دندانه به عنوان یک انتشارات تخصصی در حوزه دندان‌پزشکی فعالیت خواهد کرد اما بیشتر حوزه‌های مرتبط با دندان‌پزشکی را مدنظر خواهد داشت.» وی با اشاره به حضور و فعالیت ناشران قدرتمندی چون شایان‌نمودار و رویان‌پژوه در حوزه کتاب‌های علمی دندان‌پزشکی گفت: «بنای ما پر کردن فضای حدفاصل میان علوم و حوزه‌های دیگر با دندان‌پزشکی مانند مدیریت، حقوق، ادبیات و فرهنگ است و احتمالا به بخش کتاب‌های علمی دندان‌پزشکی ورود نخواهیم کرد.» دکتر شایان از انتشار سالنامه تخصصی دندان‌پزشکی به عن..
۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

نگین‌آنلاین منتخب آرای مردمی در نهمین جشنواره وب ایران

افتخاری دیگر برای گروه مطبوعاتی دندانه سایت نگین آنلاین در نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال۹۵ به عنوان منتخب آرای مردمی در گروه نشریات و مجلات آنلاین معرفی شد. نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران روز پنج‌شنبه ۲۸ بهمن ۹۵ با معرفی برگزیدگان جشنواره در دو بخش برترین وب‌سایت‌ها و برترین نرم‌افزارها به کار خود پایان داد. امسال بیش‌از چهار هزار وبسایت و نهصد نرم‌افزار موبایل در جشنواره شرکت داشتند. در شاخه نشریات و مجلات آنلاین سایت نگین آنلاین توانست با پشت سر گذاشتن رقبای خود، رتبه اول آرای مردمی را به خود اختصاص دهد. نگین آنلاین یکی از اعضای گروه مطبوعاتی دندانه است. این سایت علاوه بر آرشیو ماهنامه نگین دندان‌پزشکی و فروش اشتراک آنلاین این ماهنامه، به عنوان سامانه ثبت‌نام آنلاین کنگره‌های علمی دندان‌پزشکی، امکان دسترسی به اطلاعات و ثبت‌نام کنگره‌های علمی را برای دندان‌پزشکان فراهم کرده است. صفحه نگین آنلاین در سایت جشنواره وب و موبایل ایران.
۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

تاریخچه و کاربردهای جراحی ایمپلنت در گفت‌وگو با «سیامک یعقوبی»

مدیریت درمان در کاشت دندان بنفشه پورناجی با وجود آنکه ایمپلنت یا کاشت دندان جزو دستاوردهای جدید علم دندانپزشکی طی دهه‌های اخیر قلمداد می‌شود، اما کشفیات باستان‌شناسان بیانگر آن است که قوم «مایا» که حدود ٧٠٠سال پیش از میلاد مسیح می‌زیسته‌اند، برای جبران دندان‌های ازدست‌رفته خود، دندان‌هایی را از جنس فلز، چوب و بعضا جواهرآلات ساخته و آن را جایگزین دندان‌های طبیعی خود می‌کرده‌اند. اینکه علم کاشت دندان که قدمتی به وسعت تاریخ دارد، چگونه طی سال‌های اخیر تحول یافته تا جایی که امروز واژه ایمپلنت به‌کلمه‌ای آشنا برای اکثر مردم تبدیل شده است، بحث مفصلی را می‌طلبد که از حوصله این نوشتار خارج است. اما برپایی «سیزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن پریودنتولوژی ایران» که هشت تا ١٠ آبان‌ماه امسال در تهران برگزار می‌شود، مجالی را فراهم آورد تا با دکتر «سیامک یعقوبی»، دبیر علمی این کنگره درمورد علل موفق یا ناموفق‌بودن درمان با ایمپلنت، دلایل گرایش به ایمپلنت از سوی برخی دندانپزشکان، بهره‌برداری‌های تبلیغاتی از این روش درمانی و… گفت‌وگویی داشته باشیم که حاصل آن در ادامه می‌آید. - جناب دکتر همان‌طور که می‌د..
۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

در حاشیه دستگیری پنج مداخله‌گر درمان دندان‌پزشکی در کرج

مردم عاشق دروغ‌های شیرینند! اینکه یک دندان‌پزشک تجربی یا بهداشتکار دهان به صورت مخفیانه و غیرقانونی کاری مثل قالب‌گیری دندان یا پرکردن سطحی انجام دهد اتفاق چندان عجیبی نیست. ولی اینکه پنج آدم شارلاتان مطلقا بی‌ارتباط با دندان‌پزشکی در مرکز شهری مثل کرج علنا کلینیک دندان‌پزشکی تقلبی افتتاح کنند و تخصصی‌ترین و پیچیده‌ترین درمان‌های جراحی و غیر جراحی را با بالاترین تعرفه‌ها انجام دهند، غیر از اینکه سیستم‌های نظارتی شهر را لایق تاج افتخار می‌کند، این سوال را پیش می‌آورد که دلیل استقبال بی‌سابقه مردم در مدت کوتاه فعالیت این کلینیک چه بوده است؟ در گیر و دار رسیدگی انبوه پرونده‌های شکایت از این مرکز پلمب شده٬ یکی از شاکی‌ها که به‌علت قطع نکردن داروی ضد انعقاد قلبی در حین جراحی ایمپلنت تا پای مرگ رفته بود و به علت ورود دریل به کانال عصب، حس لبش را از دست داده، من را شناخت: - خانم دکتر! من یک ماه قبلش پیش شما هم ویزیت شده بودم. کاش قلم پام شکسته بود و بعدش نرفته بودم پیش این کلاهبردارا… - اگر اشکال نداره می‌خوام یک سوالی ازتون بپرسم. جوابش برای من مهمه که خودم رو اصلاح کنم. می‌دونید که این آد..
۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

نسخه مرگبار مچ دندان‌پزشک قلابی را باز کرد

باشگاه خبرنگاران جوان: مرد جوان، زمانی که پی برد پسر چهار ساله‌اش به خاطر نوشیدن شربت متادون به حال مرگ افتاده است، شبانه به سراغ همسایه‌شان رفت و از او کمک خواست. دکتر قلابی نیز پس از معاینات مقدماتی به پسرک آب زغال تجویز کرد، اما چند ساعت بعد او روی دستان پدرش مظلومانه جان باخت. ساعت ۳ صبح ۲۷ دی امسال، مرد جوانی که کودک چهار ساله‌اش را در آغوش داشت به بیمارستانی در محله سعادت‌آباد تهران رفت. اما پزشکان اورژانس پس از معاینات و بررسی‌های لازم اعلام کردند او مرده است. با توجه به مرگ مشکوک سالار، مأموران کلانتری شهرک قدس (غرب) موضوع را با بازپرس کشیک قتل پایتخت در میان گذاشتند. در بررسی‌های اولیه آثار کبودی روی بدن کودک به چشم نخورد اما سیاهی لب‌ها و دهان پسرک نشان می‌داد که او ساعاتی قبل آب زغال خورده است. بدین ترتییب تحقیق از پدر سالار آغاز شد. مرد پریشان حال به بازپرس منافی آذر گفت: «مدت‌ها مواد مخدر مصرف می‌کردم اما برای ترک، متادون درمانی می‌کنم. روز حادثه متادون را داخل بطری آب معدنی ریخته و آن را روی میز اتاق خواب گذاشتم. ساعت ۹ شب بود که پسرم گفت تشنه است و آب می‌خواهد. من هم ب..
۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

پلمب ۳ مطب غیرمجاز دندان‌پزشکی در اردبیل

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل از برخورد با متخلفان دندان‌پزشکی و دندانسازی و پلمپ سه مطب غیرمجاز در اردبیل و گرمی خبرداد. حسین نجف‌زاده گفت: براساس گزارش‌های مردمی و بازرسان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ۲ واحد دندانسازی و دندان‌پزشکی غیرمجاز در اردبیل که دارای سوابق مکرر بوده و حتی منجر به آسیب جسمی نیز به شهروندان شده بودند طی دستور موقت شعبه هفتم ویژه بهداشت تعزیرات حکومتی تعطیل و پرونده مربوطه نیز در نوبت رسیدگی و صدور حکم قطعی قرار گرفت. وی همچنین از اجرای کامل حکم قطعی تعطیلی و ضبط تجهیزات یک مطب دندان‌پزشکی غیرمجاز در شهرستان گرمی خبرداد و گفت: برخورد جدی با افرادی که با تأسیس مطب پزشکی و دندان‌پزشکی غیرمجاز سلامت شهروندان را به خطر می اندازند در دستور کار تعزیرات حکومتی استان قراردارد. وی افزود: به موجب قانون ایجاد هرگونه مؤسسه پزشکی غیرمجاز توسط اشخاص فاقد صلاحیت جرم بوده و مجازات تعطیل موسسه و ضبط همه وسایل مؤسسه به نفع دولت، جریمه نقدی تا ۱۰ میلیون ریال، اعلام نام متخلفان در جراید و صدور حکم زندان از شش ماه تا یکسال برای آنها توسط شعب تعزیرات حکومتی قابل اعمال است. ..
۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

تصویر پوتین و ترامپ روی دندان یک روس

ظاهراً تب انتخابات آمریکا فقط دامن آمریکایی‌ها را نگرفته و مردم روسیه را نیز درگیر خود کرده است. تا جایی که یک شهروند روس برای ادای احترام به رؤسای جمهور دو کشور روسیه و امریکا تصویر آنها را روی دندان‌های خود حک کرده است. تصویر ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ با ظرافت خاصی روی دو دندان بالایی این فرد حک شده است. او این کار را در یک کلینیک دندان‌پزشکی انجام داده و برای هر کدام از آنها حدود ۴ میلیون تومان خرج کرده است. به گفته خود او ماندگاری تصاویر حک شده روی دندان حدود ۴۰ سال و شاید تا پایان عمر باشد. این شهروند روس گفته برای نشان دادن احترام به دو رئیس جمهور این کار را انجام داده است. او می‌گوید این کار در شغلش بی‌تأثیر نخواهد بود: «موضع دونالد ترامپ در مقابل ولادیمیر پوتین در طول تبلیغات انتخاباتی موضع خصمانه‌ای نبود. وی تمایلش به همراهی با روسیه را بارها در گردهمایی‌های انتخاباتی نشان داد.» او گفته است امیدوار است نتیجه گفت‌وگوهای دو رییس جمهور باعث نشود که این شهروند روس دندان‌هایش را از خشم به هم بفشرد.
۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

انفجار دندان‌پزشک در سال ۲۰۲۵!

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: در صورتى که از سال آتى، هیچ دانشجوی جدیدی در رشته دندان‌پزشکى پذیرش نشود، جمعیت دندان‌پزشک کشور در پنج سال آتى یعنى تا سال ١۴٠٠ هجرى شمسى، به مرز پنجاه هزار دندان‌پزشک مى‌رسد. دکتر نوید ناصری با اشاره به این‌که در حال حاضر در ۶۶ دانشکده فعال دندان‌پزشکى کشور، حدود ۲۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند، بیان داشت: این تعداد دندان‌پزشک متناسب با جمعیت ۱۵۰میلیون نفرى است نه جمعیت حدود ٨۵ میلیون نفر در سال ١۴٠٠. وی افزود: اگر همین میزان پذیرش دانشجو و در نتیجه همین سرعت افزایش دندان‌پزشک ادامه‌دار باشد، تا سال ۱۴۲۵، با توجه به پذیرش سالانه دو هزار دانشجو و حذف حدود ۲۰هزار دندان‌پزشک از چرحه فعالیت، فقط تعداد دندان‌پزشکان فارغ‌التحصیل داخل کشور در این سال به مرز ٨٠ هزار نفر مى‌رسد که متناسب با جمعیتى حدود ٢۴٠ میلیون نفر است. در حالی‌که در بهترین شرایط رشد جمعیتى، جمعیت ایران در سال ۲۰۲۵ حدود ١٠٣ میلیون نفر است. عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: تعداد دندان‌پزشکان حال حاضر کشور، بر اساس استاندارد مؤلفه جمعیت به دندان‌پزشک، به میزان کافی است و با توجه به درصد ر..
۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

طرح توسعه دانشکده دندان‌پزشکی مشهد با ۸۰یونیت جدید

معاون اداری و مالی دانشکده دندان‌پزشکی مشهد با بیان اینکه این دانشکده در سالهای آتی گنجایش دانشجوی بیشتر را ندارد گفت: طرح توسعه دانشکده دندان‌پزشکی مشهد در فضایی به مساحت دوهزار متر مربع برای احداث ۸۰ یونیت جدید دندان‌پزشکی پیش بینی شده است. دکتر رضا زارع محمودآبادی افزود: دانشکده دندان‌پزشکی مشهد با قدمت ۵۰سال یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشکده‌های دندان‌پزشکی کشور به شمار می‌رود و سالانه ۱۵۰ دانشجوی جدید دارد. وی اظهار کرد: دانشکده دندان‌پزشکی مشهد در فضایی به مساحت شانزده هزار متر مربع ساخته شده و گسترش و توسعه آن با کاهش بخشی از فضای سبز آن میسر است. طرح توسعه دانشکده دندان‌پزشکی مشهد در فضایی به مساحت دو هزار متر مربع برای احداث ۸۰ یونیت جدید دندان‌پزشکی پیش بینی شده است. دکتر محمودآبادی افزود: با اجرای این طرح سطح خدمات رسانی برای آموزش دانشجویان و همچنین درمان مراجعان به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا می‌یابد. وی اظهار کرد: طرح توسعه این دانشکده نیازمند تاسیسات، تجهیزات، ملزومات خاص و یونیت دندان‌پزشکی است و طبق بررسی‌های انجام شده به دلیل نوع معماری ساختمان دانشکده، امکان توسع..