۲ فروردین ماه ۱۳۹۶

داستان تکراری تشخیص‌های غلط

دکتر مسعود حاتمی‌ متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت یک روز آرام و خلوت، آقایی قد بلند با صورتی کشیده و با کت و شلوار وارد بخش شد. نگرانی در نگاهش موج می‌زد. یک پاکت نامه به دستم داد. موضوع نامه، مشاوره‌ای از بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان … بود، که نشان می‌داد بیمار با سابقه زخم‌های مزمن از چهار ماه پیش به آنجا مراجعه کرده است. ظاهرا در بخش گوش و حلق و بینی، از زخم‌های ناحیه خلفی دهانش، دوبار با بیهوشی، بیوپسی کرده بودند. من و بقیه دستیار‌ها بیمار را به طور کامل معاینه کردیم. عرق سردی به تنم نشست. تصور آن چه ضربان قلبم را به شدت بالا می‌برد، باعث شد به سرعت استاد را برای معاینه به بالین بیمار بیاورم. استاد بخش هم با نظر ما موافق بود و خیلی سریع سیاهه‌ای را پر کرد و بیمار را جهت بررسی بیشتر ارجاع داد (تصاویر ۱ تا ۴ را ملاحظه فرمایید): «استاد محترم فوق تخصص آلرژی/ ایمونولوژی با سلام و احترام بیمار آقای … که با شکایت از زخم‌های مزمن دهانی از ۴ ماه پیش … »تصویر ۱: زخم destructive ناحیه کام نرم و ستونک لوزه‌ای خلفی (محل بیوپسی قبلی)تصویر ۲: زخم عمقی ناحیه خلف گونه سمت راستتصویر ۳: زخم..
۲ فروردین ماه ۱۳۹۶

مخاطرات اسفندی یک دندان‌پزشک

خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۲۶ اسفند ماه ستم دیدن و تلخی چشیدن ما دندان‌پزشکان است. عید برای همه عید است و برای دندان‌پزشک جماعت ماه تدبر و تفکر در آزمایشات الهی که در قالب مشکلات کاری و مالی و اداری و … زندگی دندان‌پزشکان را سیبل قرار می‌دهد. در اسفند ماه برخی از مردم ناگهان به وجود عضوی از اعضای بدن به نام دندان داخل دهان خود پی‌ می‌برند که از قضا در همین ماه دچار نقص شده است و باید در اسرع وقت توسط دندان‌پزشک درمان شود. از آن‌جایی هم که دندان‌پزشکان باعث و سبب این همه مشکلات دندان‌درد و پوسیدگی هستند، وظیفه دارند که زمان خود را با زمان بیمارانی که هزاران گرفتاری مهم‌تر از دندان‌هایشان در شب عید دارند هماهنگ کنند و به یاری ایشان بشتابند. روکش‌ها را شب عید تحویل دهند و دست‌دندان را یک هفته‌ای بسازند و ایمپلنت‌ها را یک‌ماهه استئواینتگره کنند. در این میان حضور در مطب دو ساعت بعد از ساعت تعیین شده وقت قبلی به دلیل ترافیک شب عید، فراموش کردن وقت درمان و کنسل کردن درست سی ثانیه قبل از ساعت درمان اموری عادی و توجیه پذیر هستند و دندان‌پزشکی که این مشکلات بیماران را درک نکند و ضمن ابراز همدر..
۱ فروردین ماه ۱۳۹۶

طرح تحول سلامت یا درمان؟ مساله این است!

پس از اجرای شتابزده و بی‌برنامه طرح تحول سلامت که هزینه‌های کمرشکن و بی برنامگی در اجرا آن را به شکست کشانده، طرح تحول سلامت دهان و دندان نیز روی میز گذاشته شد تا دندان‌پزشکان نیز از معجزات تدبیر و اعتدال بی‌بهره نمانند. این خصلت دولت‌های غیر حزبی است که برنامه‌های اجرایی آن‌ها بیشتر تابع مد روز و عوام‌گرایی قرار می‌گیرد و در این میان طرح‌هایی که با جان و سلامت مردم سر و کار دارد هم زمینه‌ مساعدی برای بهره‌گیری از پوپولیسم دارند. احزاب در کشورهای توسعه یافته و حتی کمتر توسعه یافته (همچون هندوستان) دولت‌هایی در سایه‌اند که کارشناسانی بسیار در شعب مختلف برنامه‌های دولت را نقد کرده و جایگزین‌های متناسب را به افکار عمومی احاله می‌دهند و برای رأی آوردن برنامه‌هایشان تلاش می‌کنند. پس از انتخاب شدن نیز این نیروهای کارشناسی همراه با برنامه‌هایشان منصب‌های سیاسی را اشغال و تلاش می‌کنند برنامه‌ها را اجرایی کنند. این برنامه‌ها از آن‌جایی که در دل بدنه‌ کارشناسی یک حزب ساخته و پرداخته شده و در معرض داوری افکار عمومی نیز قرار گرفته است، طرحی است پخته شده که موافقت و یا حتی مخالفت بخشی از افکار عمو..
۱ فروردین ماه ۱۳۹۶

دندامپزشک! گفتگو با دکتر میثم یزدانی، دامپزشک فعال در حوزه دندان‌پزشکی اسب

دندان‌پزشک اسب‌ها! این عنوان دقیقا تعریف شغل دکتر میثم یزدانی است، دکتر دامپزشکی که به دلیل علاقه به این حیوان نجیب، حوزه کاری خود را معطوف به اسب‌ها کرده و به شکل تخصصی بر دهان و دندان آنها متمرکز شده است. شنیدن جزییات حرفه او و شباهت‌ها و تفاوت‌های دندانی اسب‌ها با دندان انسان و روش درمان آنها قطعا شنیدنی است. - آقای دکتر یزدانی! دندان‌پزشکی تخصصی اسب، رشته خاصی است که ظاهرا افراد زیادی به آن نمی‌پردازند. چه شد که شما به سمت فعالیت تخصصی در این رشته گرایش پیدا کردید؟ من به راحتی می‌توانم با اسب ارتباط احساسی برقرار کنم و از دوران کودکی علاقه خاصی به این حیوان و سوارکاری با آن داشتم. بنابراین زمانی که شروع به تحصیل دامپزشکی کردم، به کار کردن بر روی اسب بیشتر از سایر حیوانات علاقه نشان دادم و موضوع پایان‌نامه‌ام را هم، مامایی اسب انتخاب کردم. بعد از فارغ‌التحصیلی، زمانی که به تهران و کرج آمدم، کار بر روی اسب را جدی‌تر دنبال کردم. در این مدت که با اسب‌ها کار می‌کردم مسئله دهان و دندان و گوارش آن‌ها برایم بسیار حائز اهمیت بود و با راهنمایی و تشویق استادم دکتر سید مصطفی جوکار و همکارم دک..
۱ فروردین ماه ۱۳۹۶

گفتگو با دکتر اسماعیل اسدزاده

زندگی را زیاد سخت نگیرید! محال است از پروتزهای دندانی بخصوص پروتزهای متحرک در ایران صحبتی به میان بیاید و نام دکتر اسماعیل اسدزاده مطرح نشود. این پیشکسوت دوست داشتنی و فرهیخته رشته پروستودونتیکس ایران که سال‌ها مدیریت گروه پروتز متحرک دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را بر عهده داشته و دانشجویان و متخصصان فراوانی از آموزش‌های ایشان بهرهمند شدهاند، بدون شک یکی از درخشانترین چهره‌های تاریخ دندان‌پزشکی و پروتز ایران محسوب می‌شوند. دکتر اسدزاده امسال(۱۳۹۵) ریاست شانزدهمین کنگره انجمن پروستودونتیستهای ایران را هم برعهده داشت و به همین دلیل مختصری هم درباره کنگره شانزدهم از ایشان سوال کردیم. در انتهای گفتگو از دکتر پرسیدم نظرتان درباره زندگی چیست و ایشان پاسخ دادند زندگی را نباید زیاد سخت گرفت. فقط یک حق انتخاب داشتیم متولد سال ۱۳۲۱ در تهران هستم. پدرم در کار چاپ فعالیت می‌کرد و مادرم خانه‌دار بود. ما سه برادر و یک خواهر بودیم. سال ۱۳۳۹ از دبیرستان تمدن در تهران دیپلم گرفتم و همان سال در کنکور دانشگاه تهران شرکت کردم. آن موقع از رشته‌های گروه پزشکی فقط یک رشته می‌توانستیم انتخاب کنیم..
۱ فروردین ماه ۱۳۹۶

هشتمین دوره جایزه لبخند خلیج فارس برگزیدگان خود را شناخت

دبیرخانه جایزه لبخند خلیج فارس روز ۳۰ اسفند همزمان با ۲۰ مارس، روز جهانی سلامت دهان، برگزیدگان هشتمین دوره این جایزه را معرفی کرد. چهار برگزیده دوره هشتم این جایزه عبارتند از: - در بخش اطلاع‌رسانی: دکتر سیامک شایان امین، به واسطه فعالیت اثر بخش در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی دندان‌پزشکی - در بخش اجتماعی: دکتر شروان شعاعی، به‌علت فعالیت نوین در بخش دندان‌پزشکی سبز و مبتنی بر محیط زیست (اکودنتیستری) - در بخش فرهنگی: دکتر افشین قناد، به واسطه فعالیت زیبا در نظم و نثر دندانپزشکی - در بخش تحقیق و توسعه: خانم دکتر آرزو ابن احمدی، به‌خاطر فعالیت در بخش دندانپزشکی و ترک دخانیات دکتر عبدالرضا معادی مدیر عامل موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی و بنیانگذار این جایزه همزمان با روز جهانی سلامت دهان، ضمن تبریک این روز به دندانپزشکان و دست‌اندرکاران سلامت دهان کشور اعلام داشت: با توجه به تغییر شاخص‌های این جایزه و تقسیم‌بندی حوزه‌های مرتبط با دندانپزشکی جامعه‌نگر در این جایزه، برگزیدگان این دوره به صورت انتخابی از سوی کمیته داوری تعیین گردیدند. دکتر معادی اظهار امیدواری کرد که در سال آینده شاهد رقابت شرکت‌کنن..
۳۰ اسفند ماه ۱۳۹۵

سالمندان آمریکایی دندان‌پزشکی را تحریم کرده‌اند

نگاهی به پوشش‌های بیمه‌ای دندان‌پزشکی برای بازنشستگان در آمریکا شاید افرادی که از دندان‌پزشکی نمی‌ترسند کم نباشند، اما حقیقتاً هیچ کس به نشستن روی یونیت دندان‌پزشکی عشق نمی‌ورزد. چرا که شاید مجبور باشد خود را برای درمان ریشه یا باز شدن و ترمیم شدن دندانش یا ایمپلنت و جراحی لثه آماده کند، اما اگر شما نزدیک به شصت و پنج سال سن داشته باشید، دیگر گریزی از مراجعه منظم به دندان‌پزشک ندارید و ممکن است زمانش رسیده باشد که برای خدمات دندان‌پزشکی هزینه‌های زیادی بپردازید. البته لازم به ذکر است که این سن را مرکز تحقیقات دوران بازنشستگی کالج بوستون (CPR) مشخص کرده است. به گزارش CPR، در آمریکا درصد افرادی که تحت پوشش بیمه دندان‌پزشکی قرار دارند، تا ده سال پس از بازنشستی، بیش از پنجاه درصد کاهش می‌یابد و از شصت و دو درصد به بیست و شش درصد می‌رسد، اما علت چیست؟ زمانی که اغلب کارپذیران آمریکایی بازنشسته می‌شوند، پوشش بیمه‌ای دندان‌پزشکی خود را که کارفرما یا اتحادیه صنف آن‌ها تأمین کرده است از دست می‌دهند. بنابراین مجبور هستند بیمه دندان‌پزشکی آزاد داشته باشند، اما مشکل اینجاست که با یک حساب سرانگشتی ..
۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۵

ریشه دندان تیز کردن در تاریخ

شاید برایتان عجیب باشد که بشنوید در دورانی که دغدغه افراد برای داشتن لبخند هالیوودی و انواع درمان‌های زیبایی دندان رو به فزونی گذاشته است، عده‌ای در فرهنگ‌های مختلف گوشه و کنار دنیا، دندان‌های خود را در پی اعتقادات مختلف، با دست می‌سایند و تیز می‌کنند. تیز کردن دندان‌ها، به خصوص دندان‌های پیشین با دست، از گذشته در بسیاری از فرهنگ‌ها به چشم می‌خورده است. برای مثال، بسیاری از مجسمه‌هایی که مربوط به عصر remojadas هستند و در مکزیک یافت شده‌اند، دندان‌هایی تیز دارند و بر همین مبنا، گفته می‌شود این عمل در این فرهنگ رایج بوده است. مردم قبیله Zappo Zap در جمهوری دموکراتیک کنگو هم بر این باور هستند که باید دندان‌های خود را تیز کنند. از نظر تاریخی، این رسم، البته با چند مورد استثناء، دلایل معنوی دارد، اما در حال حاضر، نوعی پیرایش برای دست یافتن به زیبایی بیشتر به شمار می‌رود. ریشه تاریخی تیز کردن دندان‌ها چیست؟ سائیدن و تیز کردن دندان‌ها در بسیاری از فرهنگ‌ها سبقه تاریخی دارد. در بالی، دندان‌ها سائیده و کوتاه می‌شدند، چرا که مردم بر این باور بودند که آن‌ها، نشان‌دهنده حسادت، عصبانیت و سایر خصائ..
۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۵

درباره فستیوال‌های شرکت FMC در حوزه خدمات درمانی و صنعتی دندان‌پزشکی

تلاش بخش خصوصی بریتانیا برای بالا بردن استانداردهای دندان‌پزشکیدندان‌پزشکان بریتانیایی، هر سال مهمان جشنواره‌های گسترده با جوایز متعدد هستند که به میزبانی بخش خصوصی در کشورهای مختلف این شبه‌جزیره برگزار می‌شود. بانی این جشنواره‌ها، شرکت چاپ و نشر و ارتباطات FMC است که با هدف ترغیب فعالان حوزه دندان‌پزشکی برای بالا بردن استانداردهای حرفه‌ای خود، عناوین متعددی را ذیل طبقه‌بندی‌های موضوعی مختلف، برای رقابت بین آن‌ها انتخاب و معرفی کرده است و هر سال حداقل ۱۰۰ دندان‌پزشک را برنده این رقابت‌ها اعلام می‌کند. FMC که در ۱۰ مایلی شمال لندن واقع شده است، بیش از ۲۰ سال در برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای دندان‌پزشکی سابقه دارد. این شرکت با جذب مشارکت حامیان مالی، طی ۵ مراسم جداگانه که بزرگ‌ترین و مفصل‌ترین آن‌ها هر سال در شهر لستر انگلستان برگزار می‌شود، به کسانی که در رقابت‌های سالیانه آن شرکت می‌کنند، جوایزی که در ۵ دسته موضوعی تقسیم‌بندی می‌شوند، اهدا می‌کند. طبقه‌بندی موضوعی جوایز FMC جوایز این موسسه، طبقه‌بندی‌های موضوعی مختلفی دارند که شامل جوایز صنعت دندان‌پزشکی، دندان‌پزشکی اسکاتلند، لابر..
۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۵

۱۳۹۵؛ سال ارائه تعریفی جدید از سلامت دهان توسط FDI

دکتر علی کاظمیان PhD سلامت دهان و استادیار دانشکده دندان‌پزشکی مشهد در شهریورماه سالی که گذشت یعنی سپتامبر ۲۰۱۶، فدراسیون بین‌المللی دندانپزشکی، FDI، تعریف جدیدی برای «سلامت دهان» (oral health) عرضه کرد. این تعریف را می‌توان مبنایی دانست برای بازتعریف میثاق مشترک ما دندان‌پزشکان، بالاخص اگر ارتقاء سلامت دهان بیماران و جامعه را به مثابه بالاترین و کلیدی‌ترین رسالت صنف دندان‌پزشکی به رسمیت بشماریم. از این رو خوانش دسته‌جمعی تعریف جدید «سلامت دهان» شاید بایسته‌ترین اقدام ما برای روز جهانی دندانپزشکی باشد. بر اساس این تعریف جدید، «سلامت دهان امری چندوجهی‌ست و عبارت است از توانایی سخن گفتن، لبخندزدن، بوییدن، چشیدن، لمس کردن، جویدن، بلعیدن و ابراز طیفی از احساسات از طریق صورت با اعتماد به نفس و بدون درد، ناراحتی و بیماری‌های مجموعه کرانیوفاسیال.» مشخصه‌های دیگری که در ادامه به این تعریف افزوده شده است به شرح زیر هستند. سلامت دهان: - جزئی بنیادین از سلامت و نیک‌بودگی جسمی و ذهنی‌ست که در طیفی متاثر از ارزشها و نگرشهای افراد و جوامع مندرج می‌شود. - جنبه‌های فیزیولوژیک، اجتماعی و روانی کلیدی ..