۳ تیر ماه ۱۳۹۶

تاملی درباب ورود چهره‌های سیاسی به حوزه فعالیت‌های صنفی

دندان‌پزشک سیاستمدار و سیاستمدار دندان‌پزشک دکتر کاوه کاظمیان متخصص رادیولوژی دهان فک و صورت اگر کمی اهل قال و مقال سیاسی باشید، حتما این تک جمله‌های ماندگار را بارها شنیده‌اید: «من اهل سیاست نیستم»، «در انتخابات شوراها به افراد سیاسی رای ندهید» و «سیاست پدر و مادر ندارد!» و شبیه به این‌ها. این چه امر غریب و نابهنجاری است که بارها بزرگ‌ترها ما را از آن برحذر می‌دارند و اطرافیان نقل زبان‌شان است که: «کله‌اش بوی قرمه سبزی می‌دهد.» در عصری حکیمی انسان را حیوان ناطق خواند و بعدها دیگران به او تاسی جستند و دوگانه انسان- حیوان را با اقسام کلمات به بازی گرفتند و احتمال زیادی دارد که این گزاره نیز به گوش‌تان آشنا باشد: «انسان حیوانی سیاسی است!» سیاست‌ورزی در مراتب مختلف زندگی شما، از روابط دوستانه بگیرید تا روابط کاری، جریان دارد. جمله مشهور «اگر شما با سیاست کاری ندارید، سیاست با شما کار دارد» در عصر پسا انتخابات ریاست جمهوری چندان نیاز به دلیل و برهان ندارد (که قبلا برای اثبات به آن نیاز داشتیم)، اما اگر از سطح منازعات جامعه سیاست‌زده‌ای مثل ایران فراتر برویم و بشویم شهروند جهانی‌شده یک کش..
۲ تیر ماه ۱۳۹۶

دولتی‌ها نباید وارد نظام‌پزشکی شوند

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه نباید افرادی که دارای پست‌های مدیریتی در ارگان‌های دولتی هستند، وارد نظام‌پزشکی شوند گفت : استقلال این سازمان برای دفاع از حقوق بخش خصوصی باید حفظ شود. دکتر بهنام عباسیان، با تاکید بر حفظ ا ستقلال سازمان نظام‌پزشکی در دوره جدید کاری خود بیان کرد: وابستگی‌ها موجب می‌شود تا اعضا نتوانند از خواسته‌ها و مطالبات بخش خصوصی دفاع کرده و منتقد واقعی دراین زمینه باشند. وی گفت : ماهیت سازمان نظام‌پزشکی دفاع از بخش خصوصی است و این سازمان نباید تبدیل به نظام فرمایشی شود و افرادی که دارای پست‌های مدیریتی هستند وارد آن شده و کرسی‌ها را اشغال کنند. دکتر عباسیان افزود: کسانی باید در دور جدید وارد سازمان نظام پزشکی شوند که وام‌دار جایگاه پزشکان و قداست و منزلت پزشکی باشند تا سازندگی‌های لازم در عرصه سلامت حاصل شود. وی با اشاره به انتظارات بالای پزشکان از سازمان نظام‌پزشکی به عنوان نهاد صنفی‌شان، افزود: در دور گذشته تمامی تلاش‌ها بر این بود تا با توجه به هجمه‌های مختلفی که علیه جامعه پزشکی صورت گرفت و حتی سبب تقابل برخی از گروه‌های پزشکی با یکدیگر شد، با اتحا..
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

سازمان علوم پزشکی دانشگاه آزاد تاسیس می‌شود

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی از تاسیس سازمان علوم پزشکی در این دانشگاه خبر داد. علی محمد نوریان گفت: در راستای تحقق اهداف عالیه دانشگاه و به منظور توسعه رشته‌های پزشکی و ورود دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌های فلوشیپ و تخصصی، سازمان علوم پزشکی در این دانشگاه تاسیس می‌شود. وی با بیان اینکه سازمان علوم پزشکی سازمانی مستقل خواهد بود که رئیس آن هم‌سطح معاون رئیس دانشگاه است، تاکید کرد: بر این اساس در استان‌ها و مراکزی که دارای رشته پزشکی هستند، زیرمجموعه‌های وابسته به این سازمان، با لحاظ ضوابط لازم و عدم افزایش پست‌های سازمانی، تحت نظارت رئیس دانشگاه واحد استانی فعال خواهد شد. سرپرست دانشگاه آزاد عنوان کرد: تاسیس سازمان علوم پزشکی این دانشگاه جهشی دیگر در توسعه علوم پزشکی شامل پزشکی عمومی و تخصصی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی، پرستاری و تربیت نیروهای متخصص و کارآمد در این شاخه‌ها خواهد بود.
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

کاهش سرمایه‌گذاری‌های کلان و بی‌مورد در دندان‌پزشکی با ورود بخش خصوصی

عضو شورای سلامت دهان فعال شدن شیفت عصر مراکز درمانی برای ارائه خدمات در سطوح دو و سه بویژه در شهر‌های زیر پنجاه هزار نفر و محروم را از جمله اقدامات مثبت در جهت ارائه خدمات درمانی پیشرفته دهان و دندان عنوان کرد. مجید قاسمیان‌پور عضو شورای سلامت دهان به انجام اقدامات توسعه‌ای در حوزه عملکرد تامین منابع تجهیزاتی و گسترش ارائه خدمات اشاره کرد و اظهار کرد: فعال شدن شیفت عصر مراکز درمانی برای ارائه خدمات در سطوح دو و سه بویژه در شهر‌های زیر پنجاه هزار نفر و محروم، ایجاد مراکز دندان‌پزشکی در شهرهای فاقد دانشکده دندان‌پزشکی و تاسیس کلینیک‌های ویژه دندان‌پزشکی توسط دانشکده‌های دندان‌پزشکی جهت بکارگیری متخصصین حوزه‌های مختلف دندان‌پزشکی در کشوراز جمله اقداماتی است که بر اساس بخشنامه‌های صادر شده از سوی وزیر بهداشت انجام شده است. وی افزود: اقدامات انجام شده به منظور تامین منابع انسانی و غیر انسانی مورد نیاز برای گسترش ارائه خدمات به بیماران در سطوح دوم و سوم سلامت دهان، محرومیت‌زدایی از شهرهای مختلف کشور، افزایش دسترسی راحت‌تر، مقرون به صرفه و متنوع مردم نواحی مختلف کشور به مراکز دندان‌پزشکی ب..
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

اعلام جزئیات هفتمین دوره آزمون ملی

مرحله نظری هفتمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان دندان‌پزشکی خارج از کشور ۵ مرداد ماه ۹۶ برگزار می شود. هفتمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندان‌پزشکی عمومی بر اساس دستورالعمل اجرایی آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندان‌پزشکی عمومی ۵ مرداد ماه ۹۶ برگزار خواهد شد. ثبت‌نام از ساعت ۱۸ روز شنبه ۳ تیر آغاز و ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۸ تیر ۹۶ پایان می‌یابد. داوطلبان پیش از ثبت‌نام اینترنتی، باید در «مرکز خدمات آموزشی» وزارت بهداشت تشکیل پرونده داده یا آن را تکمیل کنند. فقط افرادی که توسط مرکز خدمات آموزشی به دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی معرفی شده باشند، واجد شرایط ثبت‌نام و مجاز به شرکت در آزمون ملی هستند (ورودی‌های پس از اگوست ۲۰۰۹). داوطلبان برای ثبت نام اینترنتی باید با ورود به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی هزینه ثبت نام را که مبلغ ۱۰۷ هزار تومان است، به صورت الکترونیکی پرداخت کنند و با ارسال مدارک و تکمیل فرم ثبت نام و دریافت کد رهگیری ثبت نام خود را تکمیل کنند. کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت ۱۸ روز ۳ مرداد ۹۶ از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی..
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

فن‌آوری لامبورگینی در ساخت ایمپلنت‌های دندانی!

لامبورگینی طی قراردادی با مؤسسه تحقیقاتی هیوستون آمریکا، تجربه خود در زمینه استفاده از فیبر کربن را جهت ساخت ایمپلنت‌های دندانی به اشتراک خواهد گذاشت. کمپانی لامبورگینی، همواره به عنوان یکی از پیشتازان استفاده از ترکیبات مختلف فیبر کربن در خودروهای جاده‌ای و مسابقه‌ای شناخته می‌شود. این خودروساز برجسته ایتالیایی اعلام کرده است که دانش خود در زمینه استفاده از ترکیبات فیبر کربن را جهت تحقیقات پزشکی، با مؤسسه تحقیقاتی هیوستون (HMRI) واقع در ایالت تگزاس به اشتراک خواهد گذاشت. هدف از این همکاری دستیابی به ترکیبی از فیبر کربن است که با ساختار سلول‌های بدن انسان همخوانی داشته باشد و سیستم ایمنی بدن نیز این ترکیبات را به عنوان ماده‌ای خطرناک تشخیص ندهد. موادی که می‌توانند در ساخت ایمپلنت‌های دندان و دیگر کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار گیرند. این تحقیقات در مراحل ابتدایی با هدف به‌کارگیری ترکیبات جدید در ساخت ایمپلنت‌های کوچک و اعضای مصنوعی انجام خواهد شد. مؤسسه تحقیقاتی هیوستون در زمینه بررسی مواد مختلف و کاربردهای پزشکی آن‌ها، سابقه طولانی دارد. این مؤسسه به نوعی پیشتاز عرصه استفاده از ..
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

کشف محموله قاچاق دندان‌پزشکی در بوشهر+ توضیح

یونیت‌های دندان‌پزشکی به عنوان کمپرسور هوا به کشور وارد شده بود سرپرست ستاد نظارت گمرکات استان بوشهر گفت: یک محموله قاچاق شامل ۳۸ دستگاه یونیت دندانپزشکی به ارزش۱/۴میلیارد ریال در گمرک بوشهر کشف شد. جمشید قسوریان جهرمی تصریح کرد: این محموله کالای وارداتی تحت عنوان کمپرسور هوا اظهار شده بود اما با بازرسی‌های انجام شده مشخص شد محتویات کانیتنر حاوی کالاهای وارداتی به جزء یک ردیف جلو مابقی تجهیزات دندان‌پزشکی است. وی با بیان اینکه از این محموله قاچاق تعداد ۳۸ دستگاه یونیت دندانپزشکی کشف شد گفت: کالای وارداتی درون کانتینر دارای ۳۸پالت، هر پالت حاوی یک دستگاه یونیت دندانپزشکی است که دستگاه‌های یونیت دندانپزشکی در داخل پالت‌ها جاسازی شده بود و در اظهارنامه تنظیمی ذکری از آن نشده است. سرپرست ستاد نظارت گمرکات استان بوشهر ارزش کالای قاچاق مکشوفه را بیش از یک میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال دانست و گفت: محموله قاچاق توسط پرسنل گمرک در حضور نماینده صاحب کالا تحت عنوان کشف کالای قاچاق صورتجلسه و پرونده برای تکمیل و ارسال به مراجع قضایی به واحد حقوقی گمرک بوشهر ارجاع شد. توضیح نگین دندان‌پزشکی: بر اساس..
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

تعزیر دو دندان‌پزشک متخلف در ساری

۲ پزشک متخلف با حکم تعزیرات حکومتی ساری مجازات شدند. روابط عمومی تعزیرات حکومتی مازندران اعلام کرد: در پی دریافت شکایت شاکی خصوصی و متعاقب آن گزارش تکمیلی بازرسین دانشگاه علوم پزشکی مازندران مبنی بر به‌کار گیری افراد فاقد صلاحیت حرفه‌ای در مطب دندانپزشکی از سوی دو دندانپزشک در شهرستان ساری پرونده‌ای در این رابطه تنظیم شد. این پرونده طی مراحل قانونی و اداری به تعزیرات حکومتی جهت رسیدگی ارسال شد. بر اساس قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی سال ۶۷ حکم به پرداخت جزای نقدی در حق دولت و توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی متهمان را صادر کرده و حکم صادر نیز اجرایی شد.
۱ تیر ماه ۱۳۹۶

کلاهبرداری میلیاردی پزشک قلابی از یک دندان‌پزشک

فردی که با جعل عنوان پزشک متخصص قلب از یک دندانپزشک در قم مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال کلاهبرداری کرده بود، دستگیر شد. سرهنگ احمد کرمی اظهار داشت: با طرح شکایت یک دندانپزشک مبنی بر اینکه فردی پس از چندین بار مراجعه به مطب دندانپزشکی و معرفی خود به عنوان متخصص قلب مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال از وی کلاهبرداری کرده است، موضوع در دستور کار مأموران آگاهی استان قرار گرفت. رئیس پلیس آگاهی استان قم افزود: متهمه که خود را شاگرد یک پزشک متخصص معروف کشور معرفی می‌کند، اعلام داشته این متخصص جهت تاسیس کلینیک قلب در ایران نیاز مالی مبرم به مبالغی وجه دارد ولی به دلیل حفظ آبرو امکان مکالمه مستقیم با شما را ندارد و شاکی نیز به دلیل رفاقت دیرینه خود با پزشک متخصص معروف به متهمه اعتماد کرده و در مراحل مختلف در مجموع حدود ۱۲۰میلیون تومان به وی پرداخت می‌کند. وی گفت: در ادامه دندانپزشک پس از مواجهه با بدعهدی‌های متهمه به کلاهبرداری پی برده و پرونده به دستور مرجع قضائی به پلیس آگاهی استان ارجاع داده می‌شود. سرهنگ کرمی افزود: سرانجام با انجام اقدامات پلیسی نامبرده در یکی از استان‌های شمالی شناسایی..
۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۶

نامه شوراى مجازى دندانپزشکى ایران خطاب به وزیر بهداشت درباره نقض کپی‌رایت کتاب ملی دندان‌پزشکی

جمعی از دانش‌آموختگان دندان‌پزشکی و داوطلبان آزمون دستیاری دندان‌پزشکی در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت از آنچه آنان نقض کپی‌رایت در محتوا و تصاویر کتاب‌های مرجع دندان‌پزشکی نامدیدند اظهار نگرانی کردند. در این نامه که با امضاء «شورای مجازی دندان‌پزشکی ایران» نگاشته و رونوشت آن به معاون آموزشی وزارت بهداشت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارسال شده، ذکر شده است: «کپی‌برداری علمی در متون و از آن مهم‌تر در تصاویر کتب مرجع ملی، بدون اجازه صاحبان اثر، موضوعی غیرقابل انکار و با یک نگاه سطحی قابل تشخیص است که قطعاً همانند سرقت‌های محققان ایرانی در مقالات علمی، آثار بسیار سوئی بر اعتبار علمی کشور خواهد گذاشت.» ایشان در ادامه در این نامه تصریح کرده‌اند: «با توجه به اینکه متولی نگارش کتب مرجع ملی کتب، وزارت بهداشت ایران و نویسندگان آن‌ها، پانصد نفر از پژوهشگران کشور هستند و در ضمن، این کتب، منبع آموزش دوره دندان‌پزشکی عمومی در کشور و پایه طراحی کوریکولوم آموزشی آن به شمار می‌روند، در صورت شکایت صاحبان آثار بین‌المللی بابت نقض قانون کپی‌رایت، جامعه علمی دندان‌..