layer-1
روکش های دندانی
۷ آبان ماه ۱۳۹۵
حفظ کرامت بیمار با مراقبت‌های پیشگیرانه/ گزارش مراسم افتتاحیه کنگره۱۶ انجمن متخصصان ترمیمی
۷ آبان ماه ۱۳۹۵
نمایش همه

پیام وزیر بهداشت به کنگره ۱۶ انجمن متخصصان دندان‌پزشکی ترمیمی

پایگاه خبری دندانه: دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، به بهانه برگزاری شانزدهمین کنگره انجمن متخصصان دندان‌پزشکی ترمیمی و زیبایی، پیامی ارسال کرد که در مراسم افتتاحیه این کنگره قرائت شد. وی در این پیام با اشاره به عدم توفیق در کاهش ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان به‌ویژه پوسیدگی‌های دندانی طی سال‌های گذشته اظهار امیدواری کرد سیاست‌های جاری دولت در این زمینه با مشارکت وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی دندان‌پزشکی و دندان‌پزشکان منجر به کاهش بروز پوسیدگی دندان کودکان در افق سال ۱۴۰۰ شود. متن پیام به این شرح است: طرح تحول نظام سلامت که با حمایت دولت تدبیر و امید و شخص ریاست محترم جمهوری در راستای گسترش ارائه خدمات عادلانه در حوزه سلامت و بهره‌مند شدن حداکثری افراد جامعه از خدمات بهداشتی، درمانی آغاز شد، با همت تمامی همکاران عزیز، راه پرفراز و نشیب خود را تا امروز ادامه داده است. در این مسیر، سلامت دهان و دندان نیز به عنوان یکی از اجزاء و ارکان مهم نظام ارائه خدمات بهداشتی، درمانی کشور از این تحول، بی‌بهره نماند. به‌طوری‌که اکنون در بسیاری از مناطق کشور که مردم طی سالیان متمادی از..

پایگاه خبری دندانه: دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، به بهانه برگزاری شانزدهمین کنگره انجمن متخصصان دندان‌پزشکی ترمیمی و زیبایی، پیامی ارسال کرد که در مراسم افتتاحیه این کنگره قرائت شد.

وی در این پیام با اشاره به عدم توفیق در کاهش ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان به‌ویژه پوسیدگی‌های دندانی طی سال‌های گذشته اظهار امیدواری کرد سیاست‌های جاری دولت در این زمینه با مشارکت وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی دندان‌پزشکی و دندان‌پزشکان منجر به کاهش بروز پوسیدگی دندان کودکان در افق سال ۱۴۰۰ شود.

متن پیام به این شرح است:

طرح تحول نظام سلامت که با حمایت دولت تدبیر و امید و شخص ریاست محترم جمهوری در راستای گسترش ارائه خدمات عادلانه در حوزه سلامت و بهره‌مند شدن حداکثری افراد جامعه از خدمات بهداشتی، درمانی آغاز شد، با همت تمامی همکاران عزیز، راه پرفراز و نشیب خود را تا امروز ادامه داده است. در این مسیر، سلامت دهان و دندان نیز به عنوان یکی از اجزاء و ارکان مهم نظام ارائه خدمات بهداشتی، درمانی کشور از این تحول، بی‌بهره نماند. به‌طوری‌که اکنون در بسیاری از مناطق کشور که مردم طی سالیان متمادی از دریافت چنین خدماتی محروم بودند، خدمات مختلف سلامت دهان، توسط همکاران دلسوز دندان‌پزشک ارائه می‌شود.

علاوه بر این، با توجه به اهمیت و تأثیر شگرف سلامت دهان و دندان در ارتقای کیفیت زندگی و بهره‌وری افراد جامعه از یک‌سو و عدم گسترش لازم و کافی نظام سلامت دهان از سوی دیگر، به برنامه‌ریزی جامع‌تری برای برخورداری تمام افراد جامعه، از این خدمات نیازمند هستیم. به همین دلیل، گسترش جغرافیایی و توسعه خدمات متنوع کماکان در دستور کار نظام سلامت قرار دارد.

البته شیوع پوسیدگی دندانی از معضلات نظام‌های سلامت دهان در تمام جهان است و کشور ما هم با وجود متخصصان متبحر، از این مشکل فراگیر درامان نبوده و نیست. متأسفانه طی دهه‌های گذشته نیز شاهد توفیق مهمی در کاهش ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان به‌ویژه پوسیدگی‌های دندانی نبوده‌ایم و گزارش‌های مختلف، مبین آن است که درمان و رفع پوسیدگی‌های ایجاد شده به صورت فزاینده‌ای موجب تحمیل هزینه‌های فراوان به مردم و سیستم درمان کشور شده است.

البته با رویکرد پیشگیرانه‌ای که از سال گذشته با استفاده از فلورایدتراپی و ارائه بسته خدمات ارتقایی به دانش آموزان ابتدایی آغاز شد، امید می‌رود شاهد کاهش بروز پوسیدگی دندان کودکان در افق سال ۱۴۰۰ باشیم. از این منظر و با توجه به نقش ارزشمند رشته تخصصی دندان‌پزشکی ترمیمی در کاهش پوسیدگی دندانی، برگزاری شانزدهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندان‌پزشکی ترمیمی، اهمیتی مضاعف می‌یابد. چراکه کاهش شیوع بیماری عفونی پوسیدگی تنها در گروی همکاری تمام اجزاء مجموعه درمانی کشور است؛ از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی اصلی سیاست‌گذاری در سطح ملی، دانشگاه‌ها به‌عنوان عرصه پرورش نیروهای متخصص و محل توسعه دانش، انجمن‌های علمی به‌عنوان بازوی غیردولتی و مدنی حوزه دندان‌پزشکی تا همکاران عزیز دندان‌پزشک به‌عنوان مجریان دلسوز و فداکار نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور.

فرصت را مغتنم شمرده، متذکر می‌شوم به‌منظور ارتقاء سلامت دهان و دندان ملت شریف ایران، لازم است توجه جامعه دندان‌پزشکی از الگوی دندان‌پزشکی درمان محور مبتنی بر تجهیزات پیچیده و تکنیک‌های گران‌قیمت به دندان‌پزشکی پیشگیرانه و سلامت‌محور، با توجه ویژه به نیاز جامعه معطوف گردد. همچنین امیدوارم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به مدد نظرات کارشناسانه و همکاری‌های ارزنده شما عزیزان متخصص و متعهد بتواند گام‌های بلندتری، در راستای ارائه خدمات دهان و دندان به تمام هم‌وطنان عزیز بردارد.

به امید سلامت و موفقیت روزافزون شما

حسن قاضی‌زاده هاشمی

برگرفته شده از وب سایت خبری دندانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *