پروتز ایمپلنت

پروتز ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی به نحوی که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند در سال ۱۹۵۲ توسط یک جراح سوئدی اختراع شدند و امروزه به عنوان استانداردی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شوند. ایمپلنتهای دندانی با کمک یک عمل جراحی در داخل استخوان فک قرار گرفته و با گذشت چندین ماه با آن ادغام میشوند. این فرایند  ادغام  osseointegration نام دارد.

ایمپلنتهای دندانی به عنوان جایگزینی برای  ریشه دندان از دست رفته محسوب می‌شوند و از این رو اصطلاح artificial tooth root به آنها نسبت داده می شود. این ریشه مصنوعی می تواند به طور مستقل جایگزینی یک دندان شده و یا به عنوان پایه ای برای بریج bridge و یا دندانهای مصنوعی مورد استفاده قرار بگیرد.

قابلیت ادغام شدن ایمپلنتهای دندانی با استخوان فک بدون تأثیر بر دندانهای مجاور موجب ایجاد نزدیک‌ترین حس و حالت به دندانهای طبیعی فرد می‌شود

یکی از بزرگترین و منحصر به فرد ترین مزایای ایمپلنت های دندانی سالم ماندن دندان های مجاور برای جایگزینی دندان هاست. در روش های مرسوم قدیمی جهت جایگزینی دندان های از دست رفته از بریج استفاده می کردند. در این روش دندان های  سالم مجاور ناحیه بی دندانی کاملا تراش خورده(مینا و عاج کاملا تراش داده می شوند) و روکش دندان ها را جایگزین می کند. در این روش بعد از مدتی و به خصوص در صورت عدم رعایت بهداشت،  دندان های مجاور سالم بیمار هم دچار پوسیدگی شده و نیاز به درمان های مثل درمان ریشه شده و حتی ممکن است در نهایت کشیده شوند. اما در ایمپلنت دندان های از دست رفته بدون توجه به دندان های مجاور و توسط پیچ کار گذاشته شده بر روی آنها قرار میگیرند.

بیشتر ایمپلنتهای دندانی از تیتانیوم ساخته شده اند تیتانیوم یک فلز biocompatible یا زیست سازگار است و برانگیختگی سیستم دفاعی بدن را به دنبال ندارد همین امر به ادغام آن با استخوان فک کمک شایانی می‌کند. با گذر زمان و پیشرفت در دانش و تکنولوژی ساخت ایمپلنت های دندانی میزان موفقیت درمان با آنها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است به گونه ای که  بر اساس مطالعات صورت‌ گرفته امروزه میزان موفقیت در درمان با آنها نزدیک ۹۸ درصد می باشد.

هنگامی که دندانی از دست می‌رود عموما سه راهکار برای جایگزینی آن وجود دارد:

  • 1- استفاده از پروتز های متحرک دندانی نظیر دندانهای مصنوعی full denture) ) یا پروتز پارسیل ( partial denture)
  • 2- استفاده از بریج های دندانی ثابت
  • 3- استفاده از ایمپلنتهای دندانی

ایمپلنتهای دندانی چه از نظر زیبایی و چه از نظر عملکرد به عنوان ایده آل ترین گزینه برای جایگزینی یک, چندین و یا تمامی دندانها در افرادی محسوب می‌شوند که دندان‌های خود را بر اثر جراحات بیماری‌های پریودنتال پوسیدگی و یا عوامل دیگر از دست داده اند.

تعرفه خدمات

  • درمان چشم50000 تومان
  • ایمپلنت دندان78000 تومان
  • معاینه20000 تومان
  • تست ورزش68900 تومان
  • خدمات85000 تومان

با پزشکان ما آشنا شوید

دکتر محمد باقری

استاد ارشد

متخصص پروتزهاي دنداني و کاشت ايمپلنت

درخواست وقت ملاقات