سرطان دهان
28 شهریور ماه 1401
چکار کنیم پروتز مصنوعی دندانی ما بهتر در جای خود بماند؟
26 آذر ماه 1401

در این نوشته می خوانید :

پروتز دندانی تکی چیست و چقدر هزینه دارد؟ پاسخ کوتاه این است که آنها نوعی پروتز مصنوعی دندانی هستند که شکاف باقی مانده از یک دندان از دست رفته را پر می کند. اگر نگران جایگزینی دندان از دست رفته هستید و می خواهید بیشتر بدانید، به خواندن این مقاله ادامه دهید که در آن به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد:

 • چرا برای دندان های از دست رفته جایگزین قرار می دهیم؟
 • پروتز دندانی پارسیل چیست؟
 • کدام انواع و مواد موجود هستند؟
 • هزینه پروتزهای دندانی تکی چقدر است؟
 • جایگزین های پروتزهای دندانی تکی کدامند؟

جایگزینی دندان از دست رفته به بهبود اعتماد به نفس و لبخند شما کمک خواهد کرد، و ظاهر و احساس عالی شما را حفظ خواهد کرد.

چرا باید یک پروتز مصنوعی تک دندان تهیه کرد؟

پر کردن شکاف های به جا مانده از دندان های از دست رفته بخش مهمی از حفظ ساختار صورت و سلامت دهان شما است، بنابراین همیشه باید به دنبال جایگزینی هر چه سریع تر آنها باشید. این ممکن است به این معنا باشد که شما باید از پروتز موقت استفاده کنید تا زمانی که در مورد راه حل دائمی تصمیم بگیرید.

از دست دادن دندان فقط لبخند شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد، این اتفاق همچنین می تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات دیگر شود، از جمله:

 • تغییر در موقعیت و ثبات دندان های باقی مانده
 • مشکل در خوردن و صحبت کردن
 • ظاهر
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های لثه و حفره های دندانی
 • از دست دادن استخوان

پرسش متداولی که بسیاری از مردم می پرسند این است که بعد از کشیدن دندان چه مدت طول می کشد تا یک دندان مصنوعی را دریافت کرد؟ در اکثر موارد پاسخ آسان است. علت این است که هر چه مدت بیشتری برای پر کردن شکاف صبر کنید، احتمال اینکه برخی از این مشکلات مربوط به سلامت دندانی را تجربه کنید بیشتر می شود.

اگر فکر می کنید گزینه مناسبی برای پروتزهای مصنوعی تک دندان هستید، می توانید با یک متخصص پروتز صحبت کنید.

پروتزهای دندانی تکی

پروتزهای دندانی تکی

جایگزینی دندان از دست رفته

نخستین گام برای جایگزینی یک دندان این است که با یک دندانپزشک متخصص صحبت کنید و روی یک طرح درمان کار کنید. چند راه برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارند، اما ارزان ترین گزینه، تهیه یک پروتز دندانی سفارشی برای یک دندان است. پروتزهای پارسیل ارزان ترین راه برای پر کردن شکاف هستند.

فرآیند ساخت و دریافت یک پروتز پارسیل سفارشی به چند مرتبه مراجعه نیاز دارد تا بهترین نتیجه مناسب و راحت را به دست آورید. مراحل کلی برای آماده سازی یک پروتز برای جایگزینی یک دندان عبارتند از:

 • قرار ملاقات اول برای گرفتن عکس از فک و بایت است.
 • سپس دندانپزشک مدلی از پروتزهای شما می سازد و رنگ، شکل و تناسب آن را ارزیابی می کند.
 • پروتز شما زمانی ساخته می شود که از مدل راضی باشید.
 • تنظیمات نهایی

پروتز پارسیل چیست؟

پروتزهای پارسیل فقط جایگزین چند دندان از دست رفته می شوند نه همه آنها. یک پروتز مصنوعی تک دندان که گاهی اوقات تحت عنوان دندان فلیپر (پروتز متحرک موقت) نیز شناخته می شود، شکاف به جا مانده از تنها یک دندان از دست رفته را پر می کند. پروتز مصنوعی تک دندان، از آنجا که فقط جایگزین یک دندان می شود و به مواد کمتری نیاز دارد، هزینه ای کمتر از پروتز پارسیل دارد که جایگزین چندین دندان می شود.

پروتزهای دندانی تکی

پروتزهای دندانی تکی

پروتزهای تک دندان چگونه به نظر می رسند؟

به طور کلی، پروتز مصنوعی تک دندان شبیه یک دندان مصنوعی به نظر می رسد که به یک نگهدارنده پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه ها متصل است. گاهی اوقات اتصالات و چفت های فلزی یا آکریلیک وجود دارند. آنها به ایمن کردن و حمایت از پروتز روی دندان های طبیعی باقی مانده شما کمک می کنند.

انواع و مواد موجود

دندان های جایگزین را می توان از چند ماده مختلف ساخت که شامل پروتزهای ساخته شده از کروم، آکریلیک و رزین های پایه انعطاف پذیر می شوند.

 نایلون سازگار با بدن انسان و رزین ترموپلاستیک برای ساخت پروتزهای انعطاف پذیر استفاده می شوند. رزین های پایه انعطاف پذیر راحت ترین نوع مواد پروتز هستند، اما می توانند کمی گران تر باشند. مزیت دیگر پروتزهای منعطف این است که برای نگه داشتن آنها در جای خود، هیچ چسب دندانی نیاز نیست. آکریلیک بادوام ترین است، اما ماده ای سفت تر است و به طور بالقوه می تواند کمی ناراحت کننده باشد. پروتزهای ساخته شده از آکریلیک برای نگه داشتن آنها در جای خود می توانند چفت های فلزی نیز داشته باشند. پروتزهای ساخته شده از فلز قوی تر، بادوام تر و دارای تناسب بهتر هستند.

هر کدام از مواد دندان مصنوعی را که انتخاب می کنید، حتماً باید از دندانپزشک خود بپرسید که چگونه آن را به درستی تمیز کنید. مواد مختلف ممکن است در فرآیند تمیز کردن آسیب ببینند، بنابراین مهم است که دستورالعمل ها را به درستی دنبال کنید. به عنوان مثال، غوطه ور کردن پروتزهای مصنوعی در طول شب در برخی محلول ها می تواند بویژه برای برخی مواد مضر باشد.

هزینه پروتزهای تک دندانی چقدر است؟

قیمت پروتزها بسته به عوامل مختلفی از جمله دندانپزشک، محل زندگی و مواد، متفاوت خواهد بود.  اگر بیمه دارید، می تواند بین 20 تا 50 درصد از هزینه های پروتز مصنوعی تک دندان شما را پوشش دهد.

جایگزین های پروتز مصنوعی تک دندان کدامند؟

در حالی که پروتزهای مصنوعی تک دندان ارزان ترین گزینه هستند، جایگزین های زیادی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارند. برخی از گزینه های شما شامل ایمپلنت و بریج دندان هستند.

ایمپلنت های دندانی راه حلی هستند که بیشتر شبیه جایگزینی دندان های طبیعی شما هستند و راه حل دائمی تری هستند. ایمپلنت ها می توانند از یک روکش یا چندین روکش به هم متصل، که تحت عنوان بریج یا بریج ثابت نیز شناخته می شوند، حمایت کنند. آنها راه حل های دائمی تری برای دندان های از دست رفته هستند، اما معمولاً نسبت به پروتز هزینه بیشتری دارند.

نتیجه گیری

قرار دادن جایگزین برای هر شکافی در لبخند خود، برای حفظ سلامت دندانی و جلوگیری از بروز مشکلات بعدی، ایده خوبی است. بسته به بودجه و نیاز شما، گزینه های زیادی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارند.

دندانپزشک به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم درستی بگیرید، زیرا دندان های شما را معاینه می کند و طرح درمان را ایجاد می کند.

در حالی که یک تصمیم می گیرید یا برای راه حل دائمی پس انداز می کنید، پروتز برای یک دندان می تواند یک راه حل موقت باشد. در صورت نیاز، این می تواند یک راه حل دائمی کاملاً خوب باشد که با تمیز کردن و مراقبت منظم می تواند سال ها دوام بیاورد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *