تاثیر رژیم غذایی بر سلامت دهان و دندان
2 خرداد ماه 1400
فرایند لیفت لثه یا افزایش طول تاج دندان
27 تیر ماه 1400

در این نوشته می خوانید :

تصمیم گیری برای انتخاب از بین راهکارها و درمان های بالقوه دندانپزشکی متعددی که وجود دارند می تواند وظیفه ای دشوار باشد. کامپوزیت باندینگ چه مدت دوام خواهد داشت؟ آیا من گزینه خوبی برای این فرایند هستم؟ چقدر هزینه در بر دارد؟ ما در این مقاله به بسیاری از پرسش های شما در مورد کامپوزیت باندینگ پاسخ می دهیم، تا بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

کامپوزیت باندینگ چیست؟

باندینگ دندان که تحت عنوان باندینگ رزین کامپوزیت نیز شناخته می شود، تکنیکی است که در آن مواد به دندان ها افزوده می شود تا شکل آنها را تغییر دهند یا تکمیل نمایند. اصطلاح باندینگ در دندانپزشکی برای توصیف چسباندن دائمی مواد دندانی به دندان های شما با استفاده از چسب و تاباندن نور با شدت بالا استفاده می شود. در این فرایند دندانپزشک قبل از آنکه رزین که مانند بتونه است را به صورت دائمی به دندان ها بچسباند، آن را روی دندان ها اعمال می کند و شکل می دهد.

کامپوزیت باندینگ گزینه ای جذاب برای بسیاری از افرادی است که به دنبال بهبود ظاهر لبخند خود هستند یا دندان های آسیب دیده دارند. بسته به بهداشت دهانی شما، مواد باندینگ می توانند بین 3 تا 10 سال دوام داشته باشند.

مزایای باندینگ دندان ها

از جمله مزایایی که کامپوزیت باندینگ دارد عبارتند از:

 • این فرایند اغلب می تواند تنها طی یک جلسه تکمیل شود.
 • برای انجام این فرایند ممکن است نیازی به بی حس کننده موضعی نداشته باشید.
 • در مقایسه با گزینه های دیگر کم هزینه تر است.
 • برای اعمال آن روی دندان ها، در مقایسه بت گزینه های دیگر مانند روکش ها و ونیرها نیاز به تراش مقدار کمتری از دندان های طبیعی دارد.
 کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ

معایب احتمالی کامپوزیت باندینگ

از جمله معایبی که ممکن است کامپوزیت باندینگ ها داشته باشند عبارتند از:

 • مواد به کاربرده در آنها ممکن است کمتر از راهکارهای دیگر در مقابل ایجاد لکه مقاوم باشند.
 • طول عمر آنها اغلب کوتاه تر از گزینه های دیگر است.
 • منطقه ترمیم شده با این مواد ممکن است مستعد آسیب دیدن یا شکستن باشد.
 کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ

انواع کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ ها به دو صورت انجام می شوند: کامپوزیت مستقیم و کامپوزیت غیر مستقیم یا چسباندن ترمیم دندانی (مانند روکش، بریج، ونیر پرسلن، اینله، یا آنله که در لابراتوار یا مطب ساخته می شود) با استفاده از چسب روی دندان ها.

کامپوزیت باندینگ مستقیم

دندانپزشک از کامپوزیت همرنگ دندان (با مواد سفید یا دارای ظاهر طبیعی) که در مطب دارد برای پر کردن حفره های دندانی و ترمیم لب پر شدگی یا ترک های دندان ها، بستن فاصله بین دندان ها و بازسازی لبه های ساییده شده دندان ها استفاده می کند.

مراحل انجام کامپوزیت باندینگ مستقیم

اگر برای باندینگ تنها یک دندان به دندانپزشک مراجعه کنید، عموماً تنها حدود نیم تا یک ساعت طول خواهد کشید. احتمال از شنیدن این موضوع که در طول فرایند نیازی به بی حس کننده نیز نخواهید داشت خوشحال خواهید شد.

دندانپزشک دندان طبیعی شما را با صیقل دادن و صاف و یکدست کردن سطح آن آماده خواهد کرد، سپس یک محلول آماده سازی روی آن اعمال خواهد کرد. در نهایت ازمواد باندینگ کامپوزیتی استفاده خواهد کرد که نزدیک ترین تناسب را از نظر رنگ به دندان های دیگر شما دارد و آن را روی قسمت هایی از دندان که لازم است قرار می دهد. این کار به صورت تدریجی و در چند مرحله انجام می شود. سپس قبل از نهایی کردن باندینگ با تاباندن یک منبع نور خاص، مقداری ظاهر آنها را بهبود می دهد. در نهایت با تراشیدن مواد و تغییر شکل آن، ظاهر و ساختار مطلوب را برای دندان های شما خلق خواهد کرد. در نهایت بایت شما را بررسی خواهد کرد تا دندان های دو فک به درستی روی یکدیگر قرار بگیرند.

در نهایت، دندانپزشک نتیجه نهایی را بررسی خواهد کرد تا مطئن شود که رزین چسبانده شده لق نخواهد شد یا موجب حساسیت دندان ها نخواهد شد، و با پولیش کردن احساس و ظاهری صیقلی برای آن خلق خواهد کرد.

از آنجا که کامپوزیت باندینگ مستقیم شامل قرار دادن مقدار جزئی از ماده ترمیمی توسط دندانپزشک است، این فرایند معمولاً تنها با یک مرتبه مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است. درمان های پیچیده تر و گسترده تر ممکن است نیاز به مراجعات بیشتری داشته باشند. با این حال، معمولاً نیازی به استفاده از نمونه موقت یا چند روز یا چند هفته صبر کردن برای ترمیم های لابراتواری نیست.

برای اصلاح لبخند با کمترین میزان تهاجمی بودن، مواد کامپوزیتی مشابه ممکن است مستقیماً روی سطح دندان ها اعمال و تراش داده شوند که وقتی لبخند می زنید خود را برجسته تر نشان می دهند. گرچه دندانپزشکان آنها را ونیر کامپوزیت های مستقیم می نامند، اما برخی افراد تنها تحت عنوان کلی “باندینگ” به آنها اشاره دارند. کامپوزیت باندینگ معمولاً یک راهکار ایده آل و مقرون به صرفه تر از روکش ها و ونیرها برای افرادی است که دندان های آنها لب پر شدگی، ، لکه، تغییر رنگ، مقداری کج شدگی، و دندان های بد شکل دارند.

گرچه ونیر کامپوزیت های مستقیم عموماً نیاز به کمترین میزان آماده سازی دارند، هیچ قالب گیری و هیچ نمونه موقتی نیاز ندارند، اما مهارت های هنری و دقت دندانپزشکی که شما انتخاب می کنید تعیین کننده نتیجه نهایی کامپوزیت باندینگ شما خواهد بود.

کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ غیر مستقیم

باندینگ غیر مستقیم عبارت است از چسباندن ترمیم به دندان با استفاده از چسب یا هر گونه ماده چسبنده دیگر و نور با شدت بالا. این روش عموماً برای زیبایی و روکش های فاقد فلز، ونیرهای پرسلن، بریج ها، اینله/ آنله، و پر کردن دندان استفاده می شود.

فرایند انجام کامپوزیت باندینگ غیر مستقیم

خواه طرح درمان شما نیاز به ترمیم کامپوزیت مستقیم داشته باشد یا چسباندن غیر مستقیم ترمیم روی دندان، دندانپزشک فرایند را با ایزوله کردن دندان های شما با رابر دم آغاز می کند، تا از مرطوب شدن دندان های شما حین کار جلوگیری کند. بسته به گستردگی درمان، ممکن است مقدار اندکی تزریق بی حس کننده نیاز باشد.

دندانپزشک شما مقداری محلول اسید فسفریک ملایم روی سطح دندان های طبیعی شما اعمال می کند، که دردی نخواهد داشت. اسید اچ کردن سطح دندان ها اجازه می دهد باندینگ با مقاومت بیشتری به دندان ها بچسبد. پس از 15 ثانیه اسید تمیز می شود و ماده چسبنده باندینگ روی دندان اعمال می شود و پس از قرار دادن ترمیم آماده با نور کیور می شود.

چه افرادی گزینه های خوبی برای کامپوزیت باندینگ ها هستند؟

گزینه های متعددی وجود دارند که ممکن است برای نیازهای دندانی شما مناسب باشند که بر اساس عوامل متعددی با یکدیگر فرق دارند. با توجه به این نکته، به خاطر داشته باشید که وقتی نوبت به سلامت دهان می رسد، اغلب تنها یک روش وجود ندارد که بهتر از سایر روش ها باشد، بلکه در عوض چندین گزینه وجود دارند که بر اساس نیازهای شخصی شما متفاوت خواهند بود.

در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید ممکن است گزینه مناسبی برای دریافت کامپوزیت باندینگ باشید:

 • می خواهید ظاهر دندان ها و لبخند خود و فواصل بین دندان های خود را بهبود دهید.
 • دندان های آسیب دیده، لب پر شده، ترک خورده، شکسته، یا پوسیده دارید.
 • نیاز است ریشه دندانی که پوشش روی آن از بین رفته است را بپوشانید.

در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید ممکن است گزینه خوبی برای کامپوزیت باندینگ نباشید:

 • بایت شما به درستی روی هم قرار نمی گیرد و نیاز دارد تنظیم شود (برای مثال اوربایت یا اورجت)
 • مقدار کافی از دندان طبیعی شما باقی نمانده است تا مواد کامپوزیت روی آن قرار بگیرد.

هنگام تصمیم گیری برای فرایندهای دندانپزشکی، اغلب هزینه اصلی ترین ملاحظه است. خوشبختانه، باندینگ دندان ها در مقایسه با گزینه های دیگر، یک گزینه مقرون به صرفه است.

کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ

مشاوره و طراحی درمان

برای مشخص نمودن اینکه آیا مشکلات دندانی شما می توانند با کامپوزیت باندینگ برطرف شوند یا خیر، دندانپزشک ابتدا معاینه دقیقی انجام می دهد و وضعیت دندان ها و لثه های شما را بررسی می کند. این شامل گرفتن عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس از دندان ها برای ارزیابی کامل مناسب بودن شما برای این درمان است. در طول جلسه مشاوره دندانپزشک در مورد مشکلات بالینی و زیبایی با شما صحبت خواهد کرد که باندینگ کامپوزیت قادر به برطرف کردن آنها می باشد، مانند حفره های دندانی، لب پر شدگی ها، ترک خوردگی ها، شکاف و فواصل بین دندانی، و تغییر رنگ دندان ها. با این حال، اگر شما دندان هایی دارید که آسیب شدید دیده اند، یا دندانپزشک احساس کند که مشکلات دندانی دیگر ممکن است موفقیت و طول عمر باندینگ کامپوزیت را تحت تأثیر قرار دهند، ممکن است گزینه های دیگر را به شما معرفی کند، مانند روکش های دندانی یا ونیرها.

سفید کردن دندان های قبل از درمان ممکن است به شما پیشنهاد شود تا دندان هایی که نیاز به باندینگ ندارند تطبیق بهتری با دندان هاش طبیعی شما پیدا کنند. در صورتی که سفید کردن دندان نیاز باشد، ممکن است دندانپزشک توصیه کند قبل از انجام کامپوزیت باندینگ 14 تا 21 روز دست نگهدارید تا مطمئن شوید یک باند صحیح و با دوام با ساختارهای طبیعی دندان های شما بوجود خواهد آمد.

در مواردی که از مواد باندینگ برای افزایش ارتفاع یا تغییر شکل دندان های شما برای تغییر ظاهر لبخند شما استفاده می شود، دندانپزشک ممکن است قبل از درمان از دندان های شما قالب گیری کند تا با ساخت الگو بتواند ظاهر لبخند جدید شما را قبل از انجام کار مشاهده کند و در صورت موافقت شما با تغییرات ارائه شده، دندانپزشک ممکن است از این الگو برای جایگذاری کامپوزیت ها استفاده کند.

کامپوزیت باندینگ

کامپوزیت باندینگ

فرایند کامپوزیت باندینگ چه مراقبت هایی نیاز دارد؟

کامپوزیت باندینگ می تواند ترمیمی باشد که لبخندی سالم و زیبا برای چندین سال برای شما خلق کند اما وقتی نوبت به مراقبت از کامپوزیت باندینگ دندان ها می رسد، شما باید مراقبت های بهداشتی روزانه دندان ها را ادامه دهید و دستور العمل های دندانپزشک را دنبال کنید، اما باید اطمینان حاصل کنید که توجه ویژه ای به آنها داشته باشید و از عاداتی که موجب آسیب به ترمیم ها می شوند بپرهیزید. دندان های باند شده شما ممکن است مستعد آسیب دیدن یا نادیده گرفته شدن باشد، و شما با سبک زندگی خود و عادات درست مراقبت های دهانی می توانید طول عمر آن را افزایش دهید.

گام هایی برای مراقبت از دندان هایی که کامپوزیت باندینگ روی آنها انجام شده است عبارتند از:

 • دو مرتبه در طول روز و هر مرتبه به مدت دو دقیقه دندان های خود را با استفاده از خمیر دندان های غیر ساینده و مسواک دارای فرچه نرم مسواک بزنید.
 • روزی یک مرتبه بین دندان های خود را با استفاده از نخ دندان، ابزارهای شبیه نخ دندان، یا مسواک بین دندانی تمیز کنید.
 • از ساییدن دندان های خود روی یکدیگر خودداری کنید یا به فکر استفاده از محافظ دندان باشید.
 • از جویدن اقلام غیر خوراکی مانند مداد، خودکار، ناخن، و همچنین جویدن یخ خودداری کنید.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از خوردن نوشیدن غذاها و مایعات اسیدی یا حاوی قند زیاد خودداری کنید.
 • برای مراجعات منظم به دندانپزشک برنامه ریزی کنید تا از نظر سلامت دهان در صدر قرار بگیرید.

در نهایت، دندانپزشک شما تنها فردی است که می تواند مشخص نماید آیا شما گزینه خوبی برای باندینگ دندان ها هستید یا این راهکار برای نیازهای شما مناسب است یا خیر. حتماً برای مشاوره و دریافت پیشنهاد و توصیه های کارآمد با دندانپزشک خود صحبت کنید تا برای سلامت و ظاهر خود در دراز مدت بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. شما همین حالا هم بهترین کار را انجام داده اید که در حال کسب اطلاعات در مورد مزایا و معایب فرایندهای معروف برای تصمیم گیری در مورد آنها هستید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *