ایمپلنت دندان با فناوری نانوتکنولوژی
کاربرد نانو تکنولوژی در کاشت ایمپلنت
19 خرداد ماه 1398
مراقبتهای پس از کاشت ایمپلنت
17 تیر ماه 1398

در این نوشته می خوانید :

 

پس از انجام درمان های بازسازی یا احیاء کننده پریودنتال یا کاشت ایمپلنت های دندانی، زخم های ایجاد شده در داخل دهان به مرور زمان بهبود پیدا خواهند کرد. قابلیت بهبود زخم تا حدودی به سلامت عمومی بدن و وضعیت تغذیه بیمار بستگی دارد. تغییرات تغذیه ای و مکمل های مغذی و گیاهی، با تحت تأثیر قرار دادن این روند ترمیمی یا با محدود کردن تأثیرات مخرب التهاب، می توانند کیفیت بهبود زخم را بهبود دهند.

علائم بهبود زخم

علائم بهبود زخم عبارتند از تورم، خشکی، حساسیت، رنگ پریدگی، سفتی پوست، پوسته پوسته شدن، خارش، و بسته شدن زخم.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان های دارویی (داروهای تجویزی)

آنتی بیوتیک های تجویزی برای پیشگیری از بروز عفونت و در نتیجه، به منظور ارتقاء بهبود بافت تجویز می شوند. داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن، یا درمان با استروئید به صورت کوتاه مدت می توانند برای کمک به کنترل تورم پس از جراحی استفاده شوند و در نتیجه ناراحتی های پس از درمان را کاهش داده یا از بین ببرند.

به طور کلی، دهان ما تمیز نیست. تمیز نگه داشتن دهان می تواند با دو مرتبه استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین (پر اکساید) به مدت 30 ثانیه، انجام شود. حداقل به مدت 2 ساعت، از خوردن یا شستشوی دهان با هر مایع دیگری خودداری کنید.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

مکمل هایی که می توانند روند ترمیم زخم را سرعت دهند

بروملین

مکمل های حاوی بروملین bromelain، آنزیمی که از عصاره آناناس گرفته می شود، قبل و بعد از انجام هر فرایند جراحی می توانند به کاهش تورم، کبودی، زمان بهبود، و درد کمک کنند. تحقیقات حاکی از این هستند که مکمل بروملین روند بهبود جراحات بافت نرم در بوکسورها را تسریع می بخشد. مقدار بروملین استفاده شده در این مطالعات، 40 میلی گرم، و چهار مرتبه در روز، به شکل قرص های دارای پوشش روده ای بوده است. قرص هایی که دارای پوشش روده ای هستند اجازه نمی دهند اسید معده موجب تخریب بروملین شود.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

ویتامین B

روی هم رفته، ویتامین های گروه B برای متابولیسم کربوهیدرات ها و تولید انرژی ضروری هستند. برخی از آنها واکنش های آزاد سازی انرژی را تسهیل می کنند، در حالی که دیگر انواع آنها به انتقال اکسیژن و مواد مغذی کمک می کنند که به جریان پیدا کردن انرژی کمک می کنند. برای رسیدن به حداکثر عملکرد بدن، باید ویتامین به مقدار کافی به آن برسد. ویتامین B کمپلکس پس از جراحی فلپ پریودنتال منجر به بهبود چشم گیری خواهد شد.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

ویتامین C

ویتامین C برای تولید کلاژن لازم است که موجب استحکام بیشتر پوست، ماهیچه ها، و عروق خونی می شود و بهبود درست زخم را تضمین می کند. جراحات شدید، نیاز به ویتامین C را افزایش می دهند و کمبود ویتامین C می تواند بهبود را به تعویق بیندازد. مطالعات اولیه انسانی حاکی از این هستند که مکمل های ویتامین C در افرادی که ضعیف نیستند می تواند روند بهبود انواع زخم ها یا تروماهای دندانی، از جمله جراحی، حوادث جزئی، بیرون زدگی دیسک بین مهره ها، و زخم های پوستی را تسریع بخشد. ترکیبی از 1 تا 3 گرم ویتامین C به صورت روزانه، و 200 تا 900 گرم اسید پانتوتِنیک pantothenic استحکام و روند بهبود بافت های پوستی را اندکی ارتقاء می دهد.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

ویتامین K

ویتامین K مدت ها برای افزایش ایجاد لخته خون و پیشگیری از خونریزی، مخصوصاً در مورد مسمومیت با آسپرین یا مصرف دوز بالای داروهای رقیق کننده خون، مورد استفاده قرار می گرفته است. ویتامین K داروی مورد علاقه جراحان پلاستیک است، که برای پیشگیری از کبودی پس از جراحی، دوز بالای آن را برای بیماران خود تجویز می کنند.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

کلسیم

کلسیم یکی از ضروری ترین مواد معدنی برای داشتن بدنی سالم است. 99% از کلسیم موجود در بدن انسان در استخوان ها یافت می شود. حقیقت این است، در صورتی که بدن کلسیم مورد نیاز خود را دریافت نکند، به تدریج کلسیم زنده ای که داخل استخوان ها ذخیره شده است را تخلیه می کند. کلسیم برای دندان ها و ساخت استخوان ها ضروری است. برای جذب کلسیم به داخل بدن، ویتامین D نیاز است. در صورتی که بدن به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار داشته باشد، بدن قابلیت تولید ویتامین D  را دارد.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

زینک

زینک ترکیبی از چند آنزیم است، شامل برخی از آنها که برای ترمیم و بهبود زخم ضروری هستند. حتی کمبود خفیف زینک نیز می تواند در روند بهبود روزانه آسیب به بافت ها و نیز تروماهای جدی تر اختلال ایجاد کند. وقتی هیچ کمبود زینکی به صورت واقعی وجود ندارد، اینکه آیا زینک به صورت خوراکی می تواند به بهبود بافت ها کمک کند، هنوز مشخص نشده است.

مصرف طولانی مدت مکمل زینک به صورت خوراکی باید همراه با مکمل مس باشد تا از بروز کمبود مس در نتیجه مصرف زینک پیشگیری شود. عموماً، در صورتی که روزانه 30 میلی گرم زینک دریافت کنید، باید همراه با 2 میلی گرم مس باشد.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

مس

مس عامل لازم و ضروری برای آنزیم لیزیل اکسیداز است که نقش مهمی در اتصال بافت های همبند (و استحکام آنها) ایفا می کند. پزشکان اغلب مکمل مس را به عنوان بخشی از برنامه تغذیه ای جامع برای تحریک بهبود زخم توصیه می کنند، که باید دو هفته قبل از جراحی آغاز شود و چهار هفته پس از آن ادامه داشته باشد.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

آرژنین

مکمل آرژنین Arginine سنتز پروتئین را افزایش می دهد و روند بهبود زخم را نیز ارتقاء می بخشد. تحقیقات حاکی از این هستند در افرادی که روزانه 17 تا 25 گرم آرژنین مصرف کرده بودند، سنتز بافت در محل زخم پس از جراحی افزایش یافته بود.

درمان زخم جراحی ایمپلنت

درمان زخم جراحی ایمپلنت

لیزین

لیزین Lysine یکی از آمینو اسیدهای ضروری است که نمی تواند داخل بدن تولید شود، یا مقدار تولید شده آن آنقدر کافی نیست تا بتواند نیازهای فیزیولوژیکال بدن را تأمین کند. مقدار کافی از آن می تواند به پیشگیری و کاهش آفت روی لب ها یا زخم های دهانی پیشگیری کند.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *